ایراندرباره ایران

درباره کشور ایران

معرفی کشور ایران

کشور ایران با تاریخچه ای بسیار کهن در حوزه‌ تمدنی ماوراءالنهر و بین ‌النهرین و همچنین در قلب فلات ایران قرار دارد. این کشور در بخش غربی بزرگ ترین قاره جهان و در منطقه ای نفت خیر به نام خاورمیانه واقع شده است.
ایران در بخش های شمالی با کشورهای ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و دریای مازندران هم مرز است. همچنین از جنوب با خلیج فارس و دریای عمان و کشورهای حوزه خلیج فارس، مرز آبی دارد. در بخش های غربی با کشورهای عراق و ترکیه و از شرق با پاکستان و افغانستان همسایه است.
ایران به عنوان یک کشور مستقل دارای نظام سیاسی جمهوری با تاکید بر دین اسلام است و همانند تمام کشورهای استقلال یافته دارای تیم های ورزشی باشگاهی و ملی، نظام اداری و اقتصادی مشخص، ارگان های مشخص و طبقه بندی شده به همراه هزاران قوانین مدون و مکتوب برای سیستم و دستگاه قضایی است.

ایران باستان

ایران باستان ملقب به سرزمین پارس یکی از قدیمی‌ ترین نقاطی است که نشانه هایی از سکونت بشر در آن به چشم می ‌خورد. حتی نشانه هایی از سکونت انسان ها در دوره پارینه سنگی نیز در این کشور مشاهده شده است. 
قدمت سکونت در این کشور به ده هزار سال قبل از میلاد می رسد. پادشاهی عیلام یکی از پیشرفته ترین پادشاهی های دوران باستان است که در حدود 7200 سال قبل بر سرزمین پارس حکمرانی می کردند و بعدها توسط سومری ها و سپس توسط آشوری ها و سرانجام توسط مادها فتح شدند.
انقراض حکومت ماد با تاسیس بزرگ ترین امپراتوری تاریخ در کل جهان و ایران یعنی امپراتوری هخامنشی همراه بود که بزرگ ترین نهادهای سیاسی و اجتماعی در ایران باستان را شکل داد و بزرگترین آزادی دین و مذهب در تاریخ جهان را به دنبال داشت، اما متاسفانه این امپراتوری عظیم و شکوهمند توسط اسکندر مقدونی فتح گردید و پس از آن سرزمین پارس ها در دست سلسه های سلوکی، اشکانی و پارتی قرار گرفت. 
سلسه ساسانی آخرین دولت سازمان یافته ای بود که پیش از ورود اعراب و مسلمانان در ایران حکمرانی کرد و تاریخ ایران باستان پیش از اسلام را به اتمام رساند.

کشور ایران چند استان دارد؟

تقسیمات کشوری ایران در طی چند دهه اخیر دارای تغییرات مسجلی بوده است. در سال 1316 ایران تنها ده استان داشت، اما تعداد آن ها در سال 1383 به سه استان افزایش یافت. 
در این سال بخش های مختلف کشور به 362 شهرستان، 918 بخش، 2430 دهستان، 1060 شهرستان با مرکزیت تهران تقسیم شد تا اینکه در سال 1389، استان البرز نیز به استان های ایران اضافه شد و تعداد آن ها را به سی و یک عدد رساند. 

استان های ایران به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

  • آذربایجان شرقى، آذربایجان غربى، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبى، خراسان‌ رضوى، خراسان شمالى، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزى، هرمزگان، همدان، یزد.

پایتخت ایران

پایتخت ایران در دوران مختلف تاریخ تغییرات بسیاری داشته است. شهرهای شیراز، اصفهان، یزد و تبریز، شهرهایی هستند که دوره های قبل به عنوان پایتخت سیاسی ایران انتخاب شده بودند، اما بیش از یک قرن است که شهر تهران به عنوان مرکز استان تهران، پایتخت سیاسی، اقتصادی و صنعتی ایران است. 
تهران هم اکنون پرجمعیت ‌ترین شهر ایران است که بیش از 8 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد و این جمعیت صرفا مربوط به شهر تهران -نه استان تهران- می باشد. 
به همین علت امروزه از استان تهران به عنوان بیست و چهارمین شهر پرجمعیت جهان و پرجمعیت‌ ترین شهر باختر آسیا نام می برند که سومین شهر پرجمعیت خاورمیانه نیز قلمداد می شود. 

مساحت و میزان آمار جمعیت کشور ایران

ایران هجدهمین کشور جهان از نظر مساحت و وسعت است. مساحت کشور ما یک میلیون و 648 هزار و 195 کیلومترمربع است بالغ بر 75 میلیون نفر را در خود جای داده است. 
کشور ایران در منطقه خاورمیانه و منطقه اوراسیا از یک موقعیت استراتژیک برخوردار بوده و همواره به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب (کشورهای نیمه شرقی و غربی جهان) مورد توجه بوده ‌است به صورتی که در دوران گذشته بخش قابل توجهی از جاده مبادلاتی و تاریخی ابریشم از ایران عبور کرده بود.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایران

فرهنگ و آداب رسوم یک ملت را می توان در موقعیت های اجتماعی، خانوادگی و وضعیت پوشش آن کشور مشاهده کرد. (تعارف کردن) یکی از مهم ترین عادات اجتماعی مردم ایران شمرده می شود که در بسیاری از موقعیت ها مشاهده می گردد. دست دادن و روبوسی کردن نیز عادت دیگری است که در سالیان اخیر و به خصوص با شیوع کرونا در حال کاهش است. 
احترام به بزرگ تر ها در جمع های خانوادگی و در میان فامیل هم یک فرهنگ دیرینه می باشد که تاکنون ارزش خود را حفظ کرده است. جایگاه پدر و پدربزرگ نیز به عنوان بزرگ خانواده و خاندان همچنان محفوظ است. 
در میان ایرانیان مادران خانواده از نفوذ بسیار زیادی برخوردار بوده و نقش قابل توجهی در تعیین مسیر آینده فرزندان خود و بخصوص در امر ازدواج دارند.
جشن چهارشنبه سوری، نورزو، سیزده بدر و شب یلدا به عنوان مهم ترین جشن های ایرانی شناخته می شوند که البته بعد از ورود اسلام باید به جشن های دیگری همانند عید قدیر و عید قربان نیز اشاره کرد. 
اعیاد مذهبی در میان ایرانیان بسیار محترم شمرده می شود و روز شهادت ائمه و بزرگان اسلام نیز مورد توجه است، اما متاسفانه بسیاری از مناسبت های تاریخی در ایران به دست فراموشی سپرده شده اند و امروزه بسیاری از مردم اطلاعی از مناسبت های خاص در تاریخ بابلی ندارند.
ادبیات ایران تاریخ گسترده ای دارد و بزرگانی چون فردوسی، سعدی، حافظ، مولوی، نظامی، خیام اشعار ماندگاری را سروده اند که هرگز ارزش معنوی خود را از دست نخواهند داد. 
هنرهایی همچون معماری، سفالگری، خوشنویسی، بافندگی، نقاشی و موسیقی در میان ایرانیان ارزش بسیاری داشته است و امروزه شاهد حفظ این ارزش ها توسط برخی از سازمان ها و اشخاص باتجربه در سراسر کشور هستیم.
در این میان پوشاک زنان یکی از مهم ترین ارکان آداب و رسوم و فرهنگ جامعه را نشان می دهد. پوشاک زنان ایرانی در طول تاریخ یکسان نبوده است. در دوران مادها پوشاک زنان تفاوت چندانی با پوشاک مردان نداشت. زنان دوران هخامنشی لباس های فاخر به تن می کردند و اصولا لباس های دوخته شده به لباس ملکه ها در دوران بعد شباهت داشت. 
پوشاک زنان اشکانی به صورت پیراهنی بلند تا روی زمین، گشاد، پرچین، آستین دار و یقه راست بود که پیراهن دیگری را روی آن می پوشیده اند. لباس زنان در دوره ساسانی هم تقریبا به این صورت بود اما آن ها چین های اضافه لباس را با نوار بلندی در زیر سینه می بستند. 
پوشاک زنان در دوران زندیه قدی تنگ تر و بدن نما شد و عموما از پارچه های ابریشم و نخی استفاده می کردند. پیراهن زنان در دوران قاجار نیز به همین شکل بود و البته دامن ها کوتاه تر شد. در این دوران استفاده از زیورآلات بر روی لباس رواج زیادی پیدا کرد. 
دوران پهلوی یک جنبش خاص پدید آمد و ظاهر مردم به شکل و شمایل فرنگی ها شباهت بیشتری داشت. این جنبش که سعی داشت ظاهر مردم جهان را در یک مسیر خاص با عنوان جهانی شدن قرار دهد در ایران با شکست مواجه گردید و بعد از انقلاب، حجاب با جزییات بیشتری در ایران اجرا شد. 
چادر، مقنعه و مانتو های بلند و گشاد به عنوان متداول ترین پوشش مردم در اوایل انقلاب انتخاب گردید، اما بعدها از شدت آن ها کاسته شد و امروزه شاهد نوعی مدرن گرایی در عرصه حجاب اسلامی در ایران هستیم.

زبان و مذهب مردم ایران

بیش از 50 درصد از مردم ایران به زبان فارسی حرف می زنند. زبان آذری دومین گویش ایران است که تقریبا 24 درصد از مردم کشور به آن لهجه صحبت می کنند. گیلکی و مازندرانی زبان 7 درصد از مردم کشور است.
گویش کُردی زبان بیش از سه درصد مردم ایران بوده و بعد از آن می توان به زبان عربی به عنوان زبان سه درصد از مردم ایران، زبان ترکمنی، بلوچی و لری به عنوان زبان شش درصد از مردم کشور (هر کدام دو در صد) و زبان تاتی و تالشی به عنوان زبان یک درصد از مردم ایران اشاره کرد.  در این میان بخش های محدودی از کشور به زبان لکی، قشقایی، قزاقی، هزارگی، گرجی و ارمنی صحبت می کنند.
بیش از 90 درصد مردم ایران مسلمان و شیعه هستند. جمعیت اهل سنت کشور نیز در حدود 5 درصد برآورد شده است. سایر ادیان همانند بهائیان، مندائیان، یارسان، هندوها، زرتشتیان، یهودیان و مسیحیان نیز بخش محدودی از ادیان مذهبی در ایران را تشکیل می دهند. در این میان سه دین آخر در مجلس شورای اسلامی کرسی داشته و در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده اند. 

آب و هوای ایران

ایران یکی از منحصر به فردترین کشورهای جهان از حیث آب و هواست، چرا که اختلاف دمای هوا در زمستان بین گرم ترین و سردترین نقطه ایران گاهی به بیش از 50 درجه نیز می ‌رسد به همین علت همواره می توان در ایران شاهد رشد میوه های تابستانه و زمستانه بود. این پدیده یکی از مهم ترین مزایای آب و هوایی در کشورهای چهار فصل است.
بخش قابل توجهی از ایران را سرزمین‌ های خشک و کویری پوشانده اند. بخش های قابل توجهی از مناطق شمال، شمال غرب و غرب ایران به سمت جنوب غرب نیز کوهستانی بوده و بخش های محدودی نیز جلگه ‌ای و حاصل خیز هستند. 
از نظر میزان بارش نیز، کشور ایران در زمره مناطق خشک و نیمه خشک است و نمی ‌توان آن را کشوری پر آب دانست. شهرهای ایران نیز با توجه به محل جغرافیایی و میزان نزدیکی به مناطق ذکر شده، دارای آب و هوای معتدل و مرطوب، سرد و کوهستانی، گرم و مرطوب و گرم و خشک هستند.

اقتصاد ایران

تجارت بین الملل مهم ترین بعد از اقتصاد یک کشور را تشکیل می دهد. یک کشور اگر مبادلات تجاری خود را در عرصه بین المللی ارتقا نبخشد هرگز نمی تواند رونق اقتصادی را برای جامعه و مردم خود به ارمغان بیاورد.خواه این مبادلات در عرصه صادرات باشد یا واردات! 
در هر صورت واردات کالا با ورود اقلام مورد نیاز به کشور و صادرات نیز با ورود ارز همراه خواهد بود و هر دوی این موارد می توانند رضایت یک جامعه را تامین کنند. 
اقتصاد کشور ایران در عرصه صادرات بیشتر حول محور نفت و گاز است. هرچند بخش های دیگر همانند خدمات، دامداری، کشاورزی، صنایع و … نیز بخش های اقتصاد را تشکیل می دهند، اما به نظر می رسد راه دراز و مسیر دشواری برای خودکفایی در این عرصه ها پیش روی ما باشد. 
محصولات صادراتی ایران شامل کالاها و اقلامی همانند نفت، مواد شیمیایی و پتروشیمی، میوه و خشکبار و فرش است که به کشورهایی همانند کشور ژاپن (14 درصد)، کشور چین (12.8 درصد)، کشور ترکیه (7.2 درصد)، کشور ایتالیا (6.3 درصد)، کره جنوبی (6 درصد) و هلند (4.6 درصد) صادر می گردند.
محصولات وارداتی کشور ایران نیز شامل مواد اولیه کارخانه ‌ای، کالاهای اساسی، مواد غذایی و بسیاری از مواد مصرفی و خدمات فنی است که از کشورهایی نظیر آلمان (12 درصد)، چین (10.5 درصد)، امارات متحده عربی (9.4 درصد)، کشور فرانسه (5.6 درصد)، ایتالیا (5.4 درصد)، کره جنوبی (5.4 درصد) و کشور روسیه (4.5 درصد) وارد می ‌شوند.

شهرهای توریستی ایران

ایران با تاریخ کهن و دوران باشکوه خود در طول تاریخ دارای آثار باستانی و جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است. جاذبه های طبیعی نیز رکن دیگریست که باید به آن ها اشاره کرد. مهم ترین شهرهای گردشگری و توریستی ایران به همراه مهم ترین جاذبه های آن ها را می توان به صورت ذیل بیان نمود.

شیراز

شهر شیراز به عنوان شهر عشق و ادب ایران زمین که زادگاه دو شاعر بلند آوازه و نامدار ایرانی یعنی حافظ و سعدی است. این شهر به عنوان مرکز فرمانروایی امپراطوری هخامنشی انتخاب شد و همچنان نیز در میان توریست های خارجی جایگاه ویژه ای دارد. 

  • تخت جمشید، آرامگاه کوروش، آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، آرامگاه شاه چراغ، بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد وکیل، سرای مشیر، دروازه قرآن شیراز، عمارت دیوانخانه شیراز، عمارت کلاه فرنگی شیراز، ارگ کریمخانی، باغ نارنجستان قوام، باغ جهان نما، باغ ارم شیراز، آرامگاه شاه شجاع، آرامگاه خواجوی کرمانی، باغ هفت تنان شیراز، مسجد عتیق شیراز، مسجد نصیرالملک شیراز، خانه زینت الملک، باغ دلگشا و دهها اثر تاریخی و جاذبه گردشگری معروف را می توانید در این شهر ببینید.

اصفهان

اصفهان نام سومین شهر بزرگ ایران است که در دوره صفوی به عنوان پایتخت کشور انتخاب شد. معماری خارق ‌العاده اصفهان، پل ‌ها، مساجد و مناره ‌های تاریخی را می توانید در سراسر شهر مشاهده کنید. آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهر عبارتند از:

  • کاخ چهلستون اصفهان، میدان نقش جهان ( میدان امام) اصفهان، مسجد جامع اصفهان، کاخ هشت بهشت اصفهان، پل خواجو اصفهان، مدرسه چهار باغ اصفهان، آکواریوم اصفهان، کوه صفه، چهار باغ عباسی، پارک جنگلی ناژوان، باغ پرندگان اصفهان، باغ گل‌ها اصفهان، بازار قیصریه اصفهان، عمارت عالی قاپو اصفهان، مسجد امام اصفهان، مسجد شیخ لطف‌ اله اصفهان، سی و سه پل اصفهان، کلیسا و موزه وانک اصفهان، آتشگاه اصفهان، منارجنبان اصفهان، مسجد حکیم اصفهان، مسجد سید اصفهان، کاروانسرای عباسی، محله جلفا اصفهان، بازار قیصریه اصفهان، زاینده رود.

تهران

تهران نیز یکی از مهم ترین شهرهای ایران است که از لحاظ توریستی یکی از شلوغ ‌ترین شهرهای کشور محسوب می شود به گونه ای که بسیاری از جمعیت این شهر را جمعیت مهاجر تشکیل می دهند. امکانات بسیار بالا باعث شده است تا شهر تهران به یکی از برترین مقاصد گردشگری در ایران و بخصوص برای نظاره آثار دوره قاجار و پهلوی مبدل گردد. 

جاذبه های این شهر نیز عبارتند از:

  • روستاهای اطراف تهران مثل روستای ابنیک، روستای افجه، زرین دشت، روستای امامه، آبشار کلوگان تهران، کاخ نیاوران، موزه آبگینه، موزه تماشاگه زمان، باغ موزه نگارستان، موزه ملی، موزه دفاع مقدس، عمارت مسعودیه، پارک آب وآتش، پل طبیعت، برج میلاد، تله کابین توچال، بام تهران، کوشک احمدشاهی تهران، بازار بزرگ تهران، باغ موزه هنر ایرانی، باغ فردوس.میدان آزادی، باغ پرندگان تهران، سافاری پارک وحشت چیتگر، دریاچه چیتگر( خلیج فارس)، دربند، تله سیژ دربند، پیست اسکی دیزین، پیست اسکی شمشک، کاخ موزه گلستان، کاخ سعدآباد، مجموعه تفریحی توچال

تبریز

شهر تبریز قدمتی 5000 ساله دارد و امروزه به عنوان قطب علمی و فرهنگی و پایتخت فرش ایران شناخته می شود که بزرگ ترین بازار سرپوشیده دنیا را در خود جای داده است.

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهر عبارتند از:

  • بازار تبریز، موزه قاجار، مقبره الشعرا( قبرستان سرخاب)، پارک ائل گلی ( شاه گلی)، میدان ساعت، روستای کندوان، مسجد کبود(مسجد جهانشاه)، ارگ علیشاه(ارگ تبریز)، مسجد جامع تبریز(مسجد جامع کبیری)، کلیسای استفانوس مقدس، پارک کوهستانی عون بن علی( عینالی)، کویر قوم تپه تبریز، قبرستان تاریخی پینه شلوار، پارک ملی کنتال، جنگل ارسباران، بازار فرش تبریز، خانه علی موسیو، خانه مشروطه، کلیسای کاتولیک‌ها، موزه آذربایجان.

یزد

یزد نیز به عنوان شهر بادگیرها دارای مردمانی خونگرم و مهربان است. در این شهر می توانید از آثار ذیل بازدید کنید:

  • مسجد جامع یزد، میدان وقت الساعت، میدان امیر چخماق، باغ دولت‌ آباد، خانه لاری‌ها، تنها آب انبار شش بادگیر جهان، مدرسه ضیائیه( زندان اسکندر)، موزه آب یزد، بازار و حمام خان، خانه ملک التجار، میدان مارکار، ساباط و بادگیر، نخل امیر چخماق، آتشکده ورهرام، برج خاموشان، برج و باروی قدیم شهر، عمارت بوستان ناجی، عمارت قصر آینه خانه تهرانی‌ها، بقعه دوازده امام.

مشهد

شهر مشهد پایتخت معنوی ایران است. در این شهر نیز می توانید از مکان های ذیل بازدید نمایید:

  • حرم امام رضا (ع)، پارک وکیل آباد، بنای هارونیه مشهد، سرزمین موج‌های آبی، جاغرق، سد طرق مشهد، شاهان گرماب مشهد،باغ گیاه شناسی مشهد، بند گلستان، غار مغان، آرامگاه شیخ بهایی، مدرسه علمیه عباسقلی خان شاملو، گنبد سبز، آرامگاه پیر یالاندوز، مسجد گوهرشاد، حمام مهدی قلی بیک، کلیسای مسروپ قدس، موزه نان، خواجه ربیع مشهد، خواجه مراد مشهد، زشک مشهد، دریاچه چشمه سبز، مقبره فردوسی، مجموعه کوهسنگی،‌آرامگاه نادر شاه افشار، پارک طبیعی هفت حوض، باغ ملی مشهد، شاندیز، طرقبه، بازار رضا مشهد، غار بیمار آب، خانه تاریخی ملک، چالیدره.

منطقه آزاد کیش

در جزیره کیش هم می توانید از جاذبه ها بسیاری بازدید کرده و از تفریحات بسیاری زیاد جزیره نیز استفاده کنید. این موارد عبارتند از:

  • کشتی یونانی، شاتل و بنانا، جت اسکی در کیش، پاراسل کیش، اسکی روی آب کیش، پارک آبی اوشن، پلاژ بانوان کیش، درخت سبز کیش، روستای باغو کیش، کشتی‌های تفریحی کیش، غواصی در کیش، باغ پرندگان و پارک دلفین‌ها، آب انبار دوقلو، بوستان آهوان، جزیره هندورابی، ساحل مرجانی، پارک ساحلی میرمهنا، تور سافاری کیش، شهر باستانی حریره، شهر زیرزمینی کاریز، اسکله تفریحی کیش، خانه مردم شناسی بومیان

قشم

قشم به عنوان جزیره شگفتی‌ ها و عجایب طبیعی ایران شناخته می شود که البته بزرگ‌ ترین جزیره خلیج فارس و منطقه آزاد تجاری در استان هرمزگان نیز می باشد. در مسافرت به قشم از این موارد نیز بازدید کنید:

  • غار خربس( پلاژ سیمین)، سد و روستای گوران، غار نمکدان، بندر لافت ،دره تندیس‌ها، جزیره هرمز، دره ستاره‌ها، جزیره ناز، جزیره هنگام، جنگل حرا، تنگه چاهکوه

مشهورترین ویژگی ایران در بین گردشگران جهان

مردم جهان ایرانیان را با فرهنگ میهمان نوازی می شناسند. تنوع موسیقی (هفت دستگاه موسیقی ایرانی) نیز یکی دیگر از ویژگی های ایرانیان در میان سایر مردم جهان است، اما شاید بتوان تنوع غذایی را مهم ترین ویژگی ممکن از دیدگاه گردشگران دانست. 
طبیعت سرسبز شمال، طبیعت گرم و کویری مرکز ایران و همچنین سواحل جنوب نیز از مهم ترین ویژگی هایی هستند که برخی از توریست ها را راهی ایران می کند، اما تاریخ غنی ایران زمین نیز نباید نادیده گرفته شود چرا که مهم ترین عامل معرفی ایران به سایر مردم جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *